Prvý krát do MŠ

Prvý krát do materskej školy?

Milí rodičia!

          Aj Vy ste v očakávaniach a obavách ako Vaše dieťa, Váš malý poklad,  zvládne vstup do kolektívu, do nového prostredia, ako zvládne adaptáciu a ako sa prispôsobí novému režimu, pravidlám? Iste si kladiete otázky, či ho budú mať radi pani učiteľky, či sa oňho dobre postarajú, či mu nebudú iné deti ubližovať, či si nájde kamarátov?...

                    Chceme Vás ubezpečiť, že vytvoríme čo najlepšie  podmienky a urobíme všetko pre to, aby si Vaše dieťatko v materskej škole zvyklo čo najskôr!

Ako pomôcť dieťatku k úspešnej adaptácii?

           Niektoré deti sa s nástupom do kolektívu vyrovnajú od prvého dňa, niektoré v priebehu niekoľkých dní, iné si na nové prostredie zvykajú niekoľko týždňov. Niektoré sa vyplačú v prvých dňoch, iné začnú plakať po niekoľkých týždňoch. Nezľaknite sa, ak dieťa nemalo spočiatku problém s adaptáciou, tešilo sa do materskej školy a po čase ju začne odmietať. Je to prirodzený prejav niektorých detí, pre ktoré bolo spočiatku všetko zaujímavé, nové, tešili sa na to. Po čase im však nemusia vyhovovať obmedzenia, nutnosť prispôsobiť sa kolektívu, vadí im, že nie sú neustále stredobodom pozornosti ako doma, takže tento protest prichádza oneskorene.

          Dovoľte, aby sme Vám poskytli niekoľko rád k rýchlej a úspešnej adaptácii:

  1. hovorte pred nástupom s dieťatkom o materskej škole častejšie a pozitívne,
  2. dovoľte mu po dohode s pani učiteľkou priniesť si obľúbenú hračku, s ktorou sa mu prvé dni budú ľahšie zvládať (hračku a iné veci potrebné do MŠ choďte nakúpiť spolu s dieťatkom)
  3. nepredlžujte ranné lúčenie s plačúcim dieťatkom v šatni, prejavte mu porozumenie, ubezpečte ho, že ho máte radi a že poň určite prídete a odovzdajte ho čo najrýchlejšie pani učiteľke!
  4. neklamte svoje dieťa! nesľubujte mu to, čo nemôžete splniť (napr., že poňho prídete na obed, aj keď viete, že neprídete), povedzte mu pravdu  - idem do práce, budem doma upratovať, variť, idem na nákup a pod.,
  5. neplačte pred dieťaťom, zostaňte po celý čas pokojní, dôverujte  učiteľkám, vyžiadajte si tel. kontakt a dohodnite si čas volania a výberu dieťatka z materskej školy,
  6. v prvých dňoch vyberajte dieťa z materskej školy čo najskôr!,
  7. povedzte učiteľkám, čo má vaše dieťa rado, aké má zvyky napr. pred jedlom, pred spaním, aké zlozvyky, alergie, zdravotné problémy, upozornite učiteľku, na čo má u Vášho dieťatka dávať pozor,
  8. Vaša spolupráca s učiteľkami je veľmi potrebná, dôverujte im, komunikujte s nimi a pýtajte sa na to, ako sa dieťatko počas dňa správalo, ak sa vyskytnú problémy, dohodnite sa na spoločnom postupe.

          Pre  Vaše dieťa  aj  pre  Vás  je  to  nová situácia,  na ktorú je dobre sa vopred pripraviť.  V prvom rade ide o to, že sa musíte na istý čas od seba odpútať.  V každej rodine je iná výchova, každé dieťa má inú povahu a odlúčenie od rodičov znáša rôzne, preto potrvá určitý čas, kým sa dieťa bude cítiť v novom prostredí bezpečne a Vy ako rodič nadobudnete plnú dôveru k materskej škole. Spoločne to určite zvládneme!

Nastupujete po lete prvý krát do materskej školy? 

Začať s prípravou treba už teraz.

Hoci máme pred sebou ešte takmer mesiac prázdnin, je na čase začať s prípravou detí na novú životnú zmenu.

Blíži sa veľký deň, kedy vaše dieťatko vstúpi po prvýkrát do "škôlky" a začne objavovať nové dobrodružstvá. Aby tento štart bol čo najhladší a dieťa sa cítilo pohodlne v novom prostredí, je dôležité dôkladne ho na to pripraviť a nič nepodceniť. Príprava dieťaťa do MŠ je základným krokom pre úspešný začiatok novej etapy života.

S láskou, podporou a pevným režimom mu môžete pomôcť zvládnuť nástup hladko a s dôverou. Pamätajte, že každé dieťa je jedinečné, a preto si zaslúži individuálnu starostlivosť a prístup. Sledujte jeho pokroky a poskytnite mu potrebnú podporu, aby sa mohlo s radosťou a zvedavosťou pustiť do nových skúseností, ktoré ho v MŠ čakajú. Prvé dni v MŠ bývajú často ťažké, buďte dieťaťku oporou. Ako môžete s deťmi zvládnuť nástup do MŠ? Načo ich pripraviť?

1) Komunikujte s dieťaťom

Už počas leta je veľmi dôležité často sa s drobcom rozprávať o zmene, ktorá nastane, aby presne krok po kroku vedel, čo ho čaká. „Podrobne si prejdite s dieťaťom nový režim, vysvetlite mu, čo sa bude počas dňa diať a čo všetko zažije. Povedzte mu, že spozná nových kamarátov, naučí sa nové básničky, pesničky, budú spolu s deťmi cvičiť. Bude sa tam veľa hrať, spievať a zabávať. V škôlke majú veľa krásny nových hračiek. Bude s deťmi chodiť na preliezky, spoznávať okolie a hrať loptové hry.

Bude tam mať aj chutné jedlo. V škôlke bude mať vlastnú skrinku a v nej papučky, prinesie si vlastné pyžamko, v ktorom si po dobrom obede oddýchne na vlastnej postieľke. Vždy ho uistite, že po neho prídete, a to čo najskôr, ako sa bude dať. To je mimoriadne dôležité.

2) Udržiavajte pozitívny prístup

Snažte sa zdieľať pozitívny prístup k škôlke a prejavujte nadšenie z nových skúseností, ktoré váš veľký škôlkar v novom prostredí zažije. Vaša pozitívna energia mu pomôže cítiť sa komfortnejšie a prispeje k tomu, že sa bude tešiť nie len na samotnú škôlku, ale aj na pani učiteľky a spolužiakov. „Vždy hovoríme o MŠ pozitívne. Nepoužívame MŠ ako strašiaka typu – veď v škôlke ťa naučia. To určite nie“.

3) Príprava pomocou knižiek

Knižky sú veľkým pomocníkom pred nástupom do MŠ. Vďaka nim viete vysvetliť svojmu škôlkárikovi napríklad, čo sa v škôlke deje počas dňa, uvidia v nich, ako sa tam deti spolu hrajú, jedia a chodia na výlety. Existuje mnoho tématických kníh, ktoré opisujú škôlkarsky život spôsobom, ktorý je deťom blízky. Deti sa naučia ako funguje škôlkarsky režim, zistia viac o prostredí škôlky, o ľuďoch v nej a takisto si rozšíria slovnú zásobu o pojmy, ktoré im prídu počas škôlkarských dní vhod.

4) Upravte režim

Už teraz prispôsobte vstávanie, raňajky, obliekanie či rannú hygienu rovnakému času, v akom budete fungovať od septembra. Zaužívaný ranný režim vám pomôže nabehnúť do nových koľají oveľa ľahšie a plynulejšie. Upravte aj večerný odchod do postele. Pomôžte svojmu dieťaťu zaspať večer včas. To mu zabezpečí dostatok spánku, ktorý potrebuje na to, aby zvládlo náročný deň v MŠ.

5) Nacvičte si cestu

Každý deň si v rámci prechádzky prejdite trasu do MŠ. Dieťatku vysvetlite, že tadiaľto budete chodiť do škôlky každé ráno a popoludní zase späť domov. Popri tom si opakujte režim dňa.

6) Prvý ruksak a nové papučky

Vyberte sa spolu na veľké nákupy. Malý škôlkar by mal mať svoj prvý naozajstný ruksak. Na trhu je neuveriteľné množstvo nádherných detských batohov od rozprávkových, zvieratkovských, až po ergonomické. „Dovoľte drobcovi, nech si sám vyberie a potom ho aj bude hrdo nosiť. Môže si do neho zbaliť nové papučky či fľašu na vodu, ktoré bude v škôlke potrebovať. Aj takéto drobnosti mu pomôžu prekonať strach a na škôlku sa tešiť“.

7) Vytvorte si špeciálny rituál

Minútka pre seba. Začlenenie špeciálneho rituálu do ranného odchodu do MŠ môže pomôcť dieťaťu zmierniť separačnú úzkosť a vytvoriť príjemné očakávania z nového dňa. Môže to byť krátka hra, spoločná pesnička alebo objatie, ktoré mu ukáže, že je to bežná súčasť dňa a že sa môže tešiť na to, čo ho čaká.

8) Talizman od maminky

Svojmu dieťaťu pripravte drobnosť, ktorá mu bude po celý deň v MŠ pripomínať domov a vás. Keďže v tomto veku sú deti veľmi naviazané na svojich rodičov, je dôležité im neustále pripomínať, že na nich myslíte a ľúbite ich, aj keď práve nie ste fyzicky s nimi.

„Pokiaľ viete, že vaše dieťa by prvé dni odlúčenia od vás nieslo zle, skúste mu ráno do MŠ dať niečo, čo mu bude pripomínať domov či rodičov. Odporúča sa dať mu obľúbeného plyšáka, ale môžete si vopred vyrobiť aj niečo vlastné. Poprípade si môžete dať niečo malé spoločné na ruky obaja, aby malo dieťatko istotu, že ste v tom spolu.

9) Trénujte jedenie

Stravovanie detí v MŠ je kapitola sama o sebe. „Dieťa by pred nástupom do MŠ malo samostatne jesť a piť z pohára a bez pozerania rozprávok v telefóne. Máte ešte dosť času, aby ste všetky neduhy odstránili“. Okrem toho začnite doma pridávať do jedálnička to, čo majú deti v menu aj v MŠ. Skúste pečivo s rôznymi nátierkami, striedať prílohy či mäso, pridať mliečne produkty a samozrejme ovocie a zeleninu.

10) Podporte imunitu

Pripravte sa na fakt, že dieťa v MŠ do prvých 6. týždňov ochorie. Preto začnite už teraz v lete budovať a zlepšovať jeho imunitu, aby škôlkarské bacily zvládlo čo najlepšie. Zaraďte do jedálnička dostatok ovocia, zeleniny a pestrú vyváženú stravu. Môžete pridať aj doplnky stravy vo forme vitamínov a sirupov, ktoré sú voľne dostupné v lekárni.

Zmeny a prispôsobenie sa novému prostrediu si vyžadujú čas. Niektoré deti sa môžu prispôsobiť MŠ rýchlo, zatiaľ čo iné potrebujú viac času na pohodlie a integráciu. Buďte trpezliví a rešpektujte individuálne tempo a potreby vášho dieťaťa. Určite sa mu to postupne podarí.

Spracovala: Mgr. Ľuboslava Binderová, riaditeľka školy

(podklady - internetový zdroj)

 

 

                                                                 Nastupujete po lete prvý krát do materskej školy? 

Začať s prípravou treba už teraz.

Hoci máme pred sebou ešte takmer mesiac prázdnin, je na čase začať s prípravou detí na novú životnú zmenu.

Blíži sa veľký deň, kedy vaše dieťatko vstúpi po prvýkrát do "škôlky" a začne objavovať nové dobrodružstvá. Aby tento štart bol čo najhladší a dieťa sa cítilo pohodlne v novom prostredí, je dôležité dôkladne ho na to pripraviť a nič nepodceniť. Príprava dieťaťa do MŠ je základným krokom pre úspešný začiatok novej etapy života.

S láskou, podporou a pevným režimom mu môžete pomôcť zvládnuť nástup hladko a s dôverou. Pamätajte, že každé dieťa je jedinečné, a preto si zaslúži individuálnu starostlivosť a prístup. Sledujte jeho pokroky a poskytnite mu potrebnú podporu, aby sa mohlo s radosťou a zvedavosťou pustiť do nových skúseností, ktoré ho v MŠ čakajú. Prvé dni v MŠ bývajú často ťažké, buďte dieťaťku oporou. Ako môžete s deťmi zvládnuť nástup do MŠ? Načo ich pripraviť?

1) Komunikujte s dieťaťom

Už počas leta je veľmi dôležité často sa s drobcom rozprávať o zmene, ktorá nastane, aby presne krok po kroku vedel, čo ho čaká. „Podrobne si prejdite s dieťaťom nový režim, vysvetlite mu, čo sa bude počas dňa diať a čo všetko zažije. Povedzte mu, že spozná nových kamarátov, naučí sa nové básničky, pesničky, budú spolu s deťmi cvičiť. Bude sa tam veľa hrať, spievať a zabávať. V škôlke majú veľa krásny nových hračiek. Bude s deťmi chodiť na preliezky, spoznávať okolie a hrať loptové hry.

Bude tam mať aj chutné jedlo. V škôlke bude mať vlastnú skrinku a v nej papučky, prinesie si vlastné pyžamko, v ktorom si po dobrom obede oddýchne na vlastnej postieľke. Vždy ho uistite, že po neho prídete, a to čo najskôr, ako sa bude dať. To je mimoriadne dôležité.

2) Udržiavajte pozitívny prístup

Snažte sa zdieľať pozitívny prístup k škôlke a prejavujte nadšenie z nových skúseností, ktoré váš veľký škôlkar v novom prostredí zažije. Vaša pozitívna energia mu pomôže cítiť sa komfortnejšie a prispeje k tomu, že sa bude tešiť nie len na samotnú škôlku, ale aj na pani učiteľky a spolužiakov. „Vždy hovoríme o MŠ pozitívne. Nepoužívame MŠ ako strašiaka typu – veď v škôlke ťa naučia. To určite nie“.

3) Príprava pomocou knižiek

Knižky sú veľkým pomocníkom pred nástupom do MŠ. Vďaka nim viete vysvetliť svojmu škôlkárikovi napríklad, čo sa v škôlke deje počas dňa, uvidia v nich, ako sa tam deti spolu hrajú, jedia a chodia na výlety. Existuje mnoho tématických kníh, ktoré opisujú škôlkarsky život spôsobom, ktorý je deťom blízky. Deti sa naučia ako funguje škôlkarsky režim, zistia viac o prostredí škôlky, o ľuďoch v nej a takisto si rozšíria slovnú zásobu o pojmy, ktoré im prídu počas škôlkarských dní vhod.

4) Upravte režim

Už teraz prispôsobte vstávanie, raňajky, obliekanie či rannú hygienu rovnakému času, v akom budete fungovať od septembra. Zaužívaný ranný režim vám pomôže nabehnúť do nových koľají oveľa ľahšie a plynulejšie. Upravte aj večerný odchod do postele. Pomôžte svojmu dieťaťu zaspať večer včas. To mu zabezpečí dostatok spánku, ktorý potrebuje na to, aby zvládlo náročný deň v MŠ.

5) Nacvičte si cestu

Každý deň si v rámci prechádzky prejdite trasu do MŠ. Dieťatku vysvetlite, že tadiaľto budete chodiť do škôlky každé ráno a popoludní zase späť domov. Popri tom si opakujte režim dňa.

6) Prvý ruksak a nové papučky

Vyberte sa spolu na veľké nákupy. Malý škôlkar by mal mať svoj prvý naozajstný ruksak. Na trhu je neuveriteľné množstvo nádherných detských batohov od rozprávkových, zvieratkovských, až po ergonomické. „Dovoľte drobcovi, nech si sám vyberie a potom ho aj bude hrdo nosiť. Môže si do neho zbaliť nové papučky či fľašu na vodu, ktoré bude v škôlke potrebovať. Aj takéto drobnosti mu pomôžu prekonať strach a na škôlku sa tešiť“.

7) Vytvorte si špeciálny rituál

Minútka pre seba. Začlenenie špeciálneho rituálu do ranného odchodu do MŠ môže pomôcť dieťaťu zmierniť separačnú úzkosť a vytvoriť príjemné očakávania z nového dňa. Môže to byť krátka hra, spoločná pesnička alebo objatie, ktoré mu ukáže, že je to bežná súčasť dňa a že sa môže tešiť na to, čo ho čaká.

8) Talizman od maminky

Svojmu dieťaťu pripravte drobnosť, ktorá mu bude po celý deň v MŠ pripomínať domov a vás. Keďže v tomto veku sú deti veľmi naviazané na svojich rodičov, je dôležité im neustále pripomínať, že na nich myslíte a ľúbite ich, aj keď práve nie ste fyzicky s nimi.

„Pokiaľ viete, že vaše dieťa by prvé dni odlúčenia od vás nieslo zle, skúste mu ráno do MŠ dať niečo, čo mu bude pripomínať domov či rodičov. Odporúča sa dať mu obľúbeného plyšáka, ale môžete si vopred vyrobiť aj niečo vlastné. Poprípade si môžete dať niečo malé spoločné na ruky obaja, aby malo dieťatko istotu, že ste v tom spolu.

9) Trénujte jedenie

Stravovanie detí v MŠ je kapitola sama o sebe. „Dieťa by pred nástupom do MŠ malo samostatne jesť a piť z pohára a bez pozerania rozprávok v telefóne. Máte ešte dosť času, aby ste všetky neduhy odstránili“. Okrem toho začnite doma pridávať do jedálnička to, čo majú deti v menu aj v MŠ. Skúste pečivo s rôznymi nátierkami, striedať prílohy či mäso, pridať mliečne produkty a samozrejme ovocie a zeleninu.

10) Podporte imunitu

Pripravte sa na fakt, že dieťa v MŠ do prvých 6. týždňov ochorie. Preto začnite už teraz v lete budovať a zlepšovať jeho imunitu, aby škôlkarské bacily zvládlo čo najlepšie. Zaraďte do jedálnička dostatok ovocia, zeleniny a pestrú vyváženú stravu. Môžete pridať aj doplnky stravy vo forme vitamínov a sirupov, ktoré sú voľne dostupné v lekárni.

Zmeny a prispôsobenie sa novému prostrediu si vyžadujú čas. Niektoré deti sa môžu prispôsobiť MŠ rýchlo, zatiaľ čo iné potrebujú viac času na pohodlie a integráciu. Buďte trpezliví a rešpektujte individuálne tempo a potreby vášho dieťaťa. Určite sa mu to postupne podarí.

Spracovala: Mgr. Ľuboslava Binderová, riaditeľka školy

(podklady - internetový zdroj)

 

 Tešíme sa na vás!

                                                             Kolektív zamestnancov MŠ